naciye-ates-okullari-darende-malatya

Okul Tarihçemiz

Darende Eğitim Kurumları (DEK), tarih boyunca bir ilim ve irfan merkezi olan, Şeyh Hamid-i Velî Somuncu Baba diyârı, Gönüller Sultanı Es-Seyyid Osman Hulusi Efendi’nin mekânı olarak çok sayıda gönül erenini bağrında bulunduran, otuz yapraklı güller şehri Darende’de; milli, manevi ve kültürel değerlerimize bağlı, insana hizmet etmeyi şiâr edinen, güzel ahlaklı bireyler yetiştirmek amacıyla 2003 yılında kurulmuştur.

2004-2005 Eğitim-Öğretim yılından itibaren “Birgül Okulları” ismiyle; anaokulu, ilkokul, ortaokul ve Anadolu lisesi birimleri ile hizmet veren kurumumuz, memleketimizin farklı bölgelerinde vatanına ve milletine hizmet eden binlerce gencimizin yetişmesini sağlamıştır.

2015 yılında âlim, mutasavvıf ve dîvân şâiri Osman Hulûsi Efendi’nin, muhtereme zevceleri Hacı Naciye Ateş Hanımefendi’nin ismini alan okulumuz, İbrahim Tâceddin-i Velî’nin 13.Yüzyılda temellerini attığı Zâviye Mahallesinde yer almaktadır.

Darende merkezli olarak ülkemiz genelinde; farklı alanlarda hizmet veren Es-Seyyid Osman Hulusi Efendi Vakfı’nın destekleriyle, eğitim ve öğretim hizmetlerini bilim ve teknolojinin ölçütleri doğrultusunda yürüten, rehberlik hizmetleri ile gençlerimizin kariyer planlamalarına destek veren Hacı Naciye Ateş Okulları; değerleriyle barışık, sürekli gelişen ve geliştiren, nitelikli, yenilikçi ve ahlaklı bireyler yetiştirmek amacıyla hizmet vermeye devam etmektedir.

Misyonumuz; Osman Hulûsi Efendi’nin “Örnek İnsan Ol Örnek” şiirinde belirttiği üzere; yaşadığı ortamda, hal ve hareketleri ile topluma örnek olacak bireyler yetiştirmektir.

“Çalış tefeyyüz eyle yücel temeyyüz eyle
Fazîlette sehâda örnek insan ol örnek

Doğruluk kârın olsun vefâ şiârın olsun
Sadâkatta vefâda örnek insan ol örnek”

" Örnek İnsan Olmak İçin..."

naciye-ates-okullari-darende-malatya
Share on facebook
Share on twitter